Spoštovani starši,
naša šola v šolskem letu 2024/25 izvaja kratkoročni projekt Erasmus+ z naslovom “Razvoj kompetenc z IKT v osnovnih šolah: Povečanje uporabe in znanja med učitelji in učenci”.
Znotraj projekta se bo izvajala tudi aktivnost mobilnost učencev. Gre za mednarodno mobilnost, ki bo učencem omogočila, da se preizkusijo v novih okoljih, pridobijo dragocene izkušnje in razvijajo svoje kompetence na različnih področjih. Deset učencev naše šole bo skupaj s tremi spremljevalnimi učitelji obiskalo OŠ Đuro Ester v Koprivnici na Hrvaškem. Predviden termin gostovanja je 12.–17. 5. 2025, aktivnost pa je krita iz evropskih sredstev Erasmus+ in je za vse udeležence mobilnosti brezplačna.
Aktivnost je sestavljena iz dveh delov: mobilnost učencev in učiteljev OŠ Đuro Ester iz Koprivnice na Hrvaškem na naši šoli (predvidoma v terminu 1.–6. 12. 2024) in mobilnost naših učencev in učiteljev na OŠ Đuro Ester (predvidoma v terminu 12.–17. 5. 2025).
V času naše mobilnosti na Hrvaškem bodo učenci prisostvovali pouku na OŠ Đuro Ester, poseben poudarek pa bo na pouku računalništva, ki se na Hrvaškem izvaja kot redni predmet, ter na uporabi IKT tehnologije. Vključeni bodo tudi na razne izvenšolske aktivnosti, kot so ogled kraja in bližnjih turističnih znamenitosti, aktivnosti v naravi ter spoznavanje in druženje z mednarodnim naborom učencev – v predvidenem terminu bodo na OŠ Đuro Ester gostovali tudi učenci osnovnih šol iz Francije in Litve.
Učenci bodo nastanjeni pri družinah učencev OŠ Đuro Ester. Tam bo poskrbljeno tudi za vse šolske obroke, večerjali pa bodo z družinami gostiteljev. Na pot tja in nazaj se bomo odpravili z javnim prevozom, saj v skladu z Erasmus vrednotami za mobilnosti uporabljamo zelene načine prevoza.
K aktivnosti se lahko prijavijo učenci in učenke 7.–9. razreda. Mobilnosti se lahko udeleži deset učencev. V primeru prevelikega števila prijav bomo izvedli izbor po točkovniku. Upošteval se bo osebni interes in zavezanost k projektu, interes na področju računalništva, morebitno predhodno udejstvovanje pri predmetih računalništva, izkazan interes pri naravoslovno-tehniških predmetih in zmožnost komuniciranja v tujejezičnem okolju. Dodatno prednost pri izboru bodo imeli učenci z manj možnostmi (otroci s posebnimi potrebami, otroci iz enostarševskih družin, učenci, ki uveljavljajo regresirano prehrano). Izpolnjena prijava s točkovnikom je pogoj za sodelovanje. Pomemben del aktivnosti je tudi gostovanje, kar pomeni, da bodo naši učenci in starši morali gostiti hrvaške učence, ko bodo pri nas na obisku, in obratno, ko bodo naši učenci na Hrvaškem.
Pogoji sodelovanja v izmenjavi so:
- Sodelovanje v izmenjavah je za učence in starše brezplačno, saj vse stroške krije Erasmus+ projekt. Stroški vključujejo prevoz, prehrano, nastanitev ter zdravstveno zavarovanje v tujini.
- Starši so dolžni prevzeti polno odgovornost za pripravo na aktivnost in ustrezno vedenje svojih otrok med gostovanjem in mobilnostjo. V primeru neupravičene odpovedi mobilnosti so starši dolžni poravnati morebitne nastale stroške zaradi odpovedi.
- V primeru, da vaš otrok sodeluje v mobilnosti, bi vas prosili, da gostite enega hrvaškega učenca v času njihovega obiska v Sloveniji.
Vse dodatne podrobnosti bomo predstavili na sestanku, ki ga bomo organizirali za starše učencev, ki se bodo udeležili mobilnosti. Vnaprej se vam zahvaljujem za sodelovanje in podporo ter upam, da bomo skupaj omogočili vašim otrokom nepozabno izkušnjo.
Predstavitev šole OŠ Đuro Ester

Osnovna šola Đuro Ester se nahaja v Koprivnici, v severozahodnem delu Hrvaške, približno eno uro vožnje iz prestolnice Zagreb. Koprivnica je osrednje mesto Koprivniško-križevske županije z okoli 30.854 prebivalci, znana pa je po kolesarstvu in začimbni mešanici “Vegeta”.
Osnovna šola Đuro Ester ima 356 učencev, starih od 7 do 14 let, in 33 učiteljev. Je akreditirana Erasmus osnovna šola z dolgoletnimi izkušnjami in številnimi mednarodnimi partnerstvi. Šola je vključena v IKT projekte na Hrvaškem od samega začetka in se na tem področju izredno dobro razvija.
Med pomembnejše dosežke šole sodijo številne Erasmus+ izmenjave, sodelovanje v različnih nacionalnih in mednarodnih projektih, udeležba na mednarodnih znanstvenih in športnih tekmovanjih ter uvedba novih učnih programov, kot sta učna metodologija preko igre in poučevanje digitalne pismenosti.
